חדשות בחקלאות, טבע וסביבה 

 
 
 
 
החקלאים: המדינה מבקשת להפוך אותנו לשואבי המים של מקורות
 
התיקון המוצע לחוק המים יפחית אמנם את מחירם לצרכנים הביתיים, אך משרד האוצר דורש כי הפקת המים הפרטית בחקלאות תבוטל - מה שיוביל לייקורם בעשרות אחוזים. ''המדינה בסיוע חברת מקורות, מנסה לחמוס לידיה את המערך היעיל, בצעד שהוא לא פחות מהלאמה של רכוש פרטי בו הושקעו מאות מיליוני שקלים מכיסם של החקלאים''
 
מערכת הפורטל לחקלאות טבע וסביבה  02-11-2016
 

 צילום: דורון לב, הפורטל לחקלאות טבע וסביבה

בשבועות הקרובים תכריע ועדה משותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת הפנים והסביבה של הכנסת בנושא תעריפי המים לחקלאות, זאת כחלק מתיקון 27 לחוק המים המפחית את מחיר המים לצרכנים הביתיים, אך במסגרתו דורש משרד האוצר, כי ההפקה והמכירה הפרטיות של המים בחקלאות יבוטלו - מה שיוביל לייקור המים החקלאיים בעשרות אחוזים.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

מכיוון שמשרד האוצר אינו מוכן לוותר על המע"מ, הוצע להוריד את המחירים בשיעור דומה, על ידי העברת היטלי ההפקה למשק המים. כיום גובה המדינה ממפיקי המים הפרטיים היטלים בסך של כ-350 מיליון ₪ בשנה. לאחר תיקון החקיקה יועברו כ-300 מיליון ₪ של היטל ההפקה שיבוטל למשק המים - ובכך יופחתו 14.5% מהתעריף הנמוך לצרכן.

בחודשים האחרונים פועלים משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, משרד האוצר ורשות המים, להעברת התיקון לחוק שעבר בקריאה ראשונה בכנסת וכעת ממתין כאמור לדיון בוועדה המשותפת, לפני העברתו לאישור בקריאה שניה ושלישית.

בפורום אגודות וספקי המים ובהתאחדות חקלאי ישראל מגדירים את התיקון לחוק כאיום חסר תקדים על החקלאים בכל הארץ ופועלים בשבועות האחרונים בערוצים השונים בכדי למנוע את אישורו במתכונת שהובאה לפני חברי הכנסת.

אגודות המים והמפיקים הפרטיים שואבים ומובילים את המים לחקלאות ברישיון שקיבלו מהמדינה, ועושים זאת אך ורק בהתאם למכסות המים הניתנות להם. השאיבה מתבצעת תחת פיקוח קפדני של רשות המים וכל חריגה מהמכסה נושאת קנסות כבדים.

יתרה מכך, המדינה עצמה היא שהחליטה שאין באפשרותה, או ברצונה, להשקיע ולהניח תשתיות שאיבה והולכה לישובים מרוחקים - בעיקר בצפון הארץ ובמרכזה, והעבירה את הסמכויות בתחום זה לידי המפיקים הפרטיים והחקלאים. כך ניתנו רישיונות ההפקה להפקת מים שפירים, המתחדשים כל הזמן, וכך לפני עשרות שנים, הוקמו, הונחו ותוחזקו התשתיות של אגודות המים, כאשר המימון  המוערך במאות מיליוני שקלים, מגיע כולו מכיסם הפרטי של החקלאים, ללא סיוע והשתתפות של המדינה.

צעד שהוא לא פחות מהלאמה של רכוש פרטי

משרד האוצר מציע למעשה לבטל את התחרות במונופול 'מקורות' ולהעביר לבעלותו את המים השפירים במדינה. כפועל יוצא מכך - אגודות שמפיקות מים בעלויות נמוכות, תמכורנה אותם למקורות - ומקורות תמכור את המים לחקלאים.

''כעת מנסים במשרד האוצר וברשות המים, בתמיכה וסיוע של חברת מקורות, לחמוס לידיהם את המערך היעיל הזה של אספת המים, בצעד שהוא לא פחות מהלאמה של רכוש פרטי בו הושקעו מאות מיליוני שקלים מכיסם של החקלאים.'' אומרים באגודות המים של החקלאים.

בסדרת דיונים שקיימו באחרונה נציגי אגודות המים עם הנהגת התאחדות חקלאי ישראל, הוחלט כי שני הגופים ישתפו פעולה ויובילו מאבק ציבורי רחב היקף שיחל כבר בשבועות הקרובים, זאת על מנת לעצור את הפגיעה החמורה בחקלאים ובחקלאות הישראלית. בין היתר מתוכננות הפגנות, השבתות שירותים, חסימת צמתים וצעדי מחאה נוספים של החקלאים בכל הארץ.

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל אבשלום וילן: "המאבק על קיומן העצמאי של אגודות המים בהתיישבות העובדת הוא מאבק על הליבה של הקיום החקלאי. אם האוצר בסיוע הכנסת יצליח להלאימן ירחף סימן שאלה גדול על עתידה של החקלאות כולה. המחיר הכלכלי יהיה משמעותי והנזק לטווח הארוך עלול להיות קטלני. האם אנו רוצים להיות כצפון קוריאה?!?"

ייקור המים לחקלאות בעשרות אחוזים

ארז וייסמן, מנכ"ל ארגון עובדי המים ויו"ר פורום אגודות וספקי המים הפרטיים: "משמעות תיקון החוק מבחינת החקלאות הינה בלתי נסבלת ומשנה סדרי בראשית. התיקון המוצע עתיד לייקר את המים החקלאיים בעשרות אחוזים, לפגוע אנושות במערכות ההפקה והאספקה העצמאיות ואף להלאימן וכן לתת חיזוק אדיר למונופול חברת מקורות, דבר שיפחית את התחרות במשק המים ויביא בטווח הארוך לייקור מחירי המים לכלל החקלאים והצרכנים בכל הארץ. נראה שהמדינה יודעת להכניס מתחרים לשוק כאשר מדובר בחשמל, בתחבורה הציבורית או בנמלים, אך בתחום המים, לא רק שהיא נמנעת מלעשות זאת, אלא שהיא הלכה למעשה הורגת את המתחרים היעילים יותר – אגודות וספקי המים הפרטיים.

ויסמן מתריע, כי ''במידה והצעת התיקון לחוק תאושר במתכונתה הנוכחית, המפיקים והספקים העצמאיים יהפכו להיות 'חוטבי העצים ושואבי המים' של חברת מקורות, זאת כאשר בפועל, אין דבר נכון יותר מלאפשר לחקלאים להפיק מים באופן עצמאי, כי הם עושים זאת ביעילות רבה יותר ובמחיר נמוך יותר ממקורות'''.

''אנו מאמינים שאין סתירה בין הוזלת המים לצרכן פרטי לבין שמירה על מחירי מים הוגנים לחקלאות, אולם בתמונת המצב שנוצרה, כאשר משרד האוצר דוחה את כל הפתרונות המוצעים להסדרה ארוכת טווח של נושא המים לחקלאות, איננו רואים מנוס מהחלטה לצאת למאבק כולל שיבטיח מצד אחד הוזלת מים לצרכן הפרטי ומצד שני קביעת מחיר מים הוגן לחקלאים בכל הארץ, המאפשר את המשך קיומה של חקלאות ישראלית בארץ ישראל" אומר ויסמן.
 
 
 
 
 
 

 דף הבית  •  יעוץ חקלאי  •  תיירות כפרית  •  חדשות בחקלאות טבע וסביבה  •  מודעות - לוח חקלאי  •  דרושים בחקלאות  •  אינדקס אתרים חקלאיים  •  גינון ונוי  •  מתכונים  •  שרות מנויים חינם  •  RSS  •  לפורטל החקלאי באנגלית