הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה

תיירות כפרית - חדשות ואירועיםעל הגשר החדש - נחל חדרה וחוות חפציבה


המסלול מתאים למשפחות, וכולל מסע בזמן בין מבנייה הישנים של החווה החקלאית חפצי-בה, שרידי פרדסים וחורשות אקליפטוסים, מעבר מתחת לגשר כביש החוף, טיול קצר לאורך נחל חדרה והגשר החדש והמרשים מעליו, וסיום בשפך הנחל אל תוך הים התיכון

החברה להגנת הטבע
תאריכים: כל השנה

בעקבות פתיחת הגשר החדש, החוצה את נחל חדרה, הוסט תוואי שביל ישראל שעובר בפארק והוועדה לסימון שבילים בחברה להגנת הטבע סימנה עבור המטיילים מסלול חדש. לכם רק נותר להתחדש וליהנות מצמחיה, ציפורים, פיקניק, חוף ים ורביצה בשמש. המסלול מתאים למשפחות, עובר בחלקו המערבי בקטע קצר של שביל ישראל, לאורך פארק נחל חדרה. המסלול כולל מסע בזמן בין מבנייה הישנים של החווה החקלאית חפצי-בה, שרידי פרדסים וחורשות אקליפטוסים, מעבר מתחת לגשר כביש החוף, טיול קצר לאורך נחל חדרה והגשר החדש והמרשים מעליו, וסיום בשפך הנחל אל תוך הים התיכון.

איך מגיעים?

יורדים מכביש החוף (כביש מס' 2) במחלף קיסריה ונוסעים מזרחה לכיוון העיר חדרה. כ-200 מטר לאחר הצומת המרומזר פונים ימינה, לאתר חפצי-בה (במקום מוצב שילוט הכוונה). 


להגדלת המפה לחצו עליה

סיפור דרך

נתחיל את טיולינו בשער הכניסה לחוות חפצי-בה, בעמדת הסברה על ההיסטוריה של החווה החקלאית ומתיישביה הראשונים. חברת החשמל שיפצה את האתר כולו ומפעילה מרכז מבקרים בבית החווה המשוקם הנמצא בסמוך לשער הכניסה. לאחר סיור קצר בבית החווה נמשיך במורד השביל לכיוון הנחל עד שנגיע לבית המשאבות. בבית המשאבות נפנה שמאלה (מערבה) בדרך עפר המקיפה את מדשאות ופרדסים עד שנגיע לגשר כביש החוף החוצה את נחל חדרה. היציאה היא ממה שנראה כמו השער האחורי והמוזנח של החווה. הוא אומנם לא מרשים במיוחד אבל הוא יוביל אותנו אל דרך מרוצפת אבנים העוברת מתחת לגשר, אל שפעת צמחיית נחלים, דגה ועופות מים כגון: שלדג גמד, אנפה אפורה, סופיה, ברכיה וקורמורנים.

בנקודה זו נחבור אל קטע קצר משביל ישראל שייקח אותנו לאורכו של הפארק ואתו נחצה את הגשר החדש עד ליציאה מהפארק. השביל ימשיך לכיוון חדרה אבל אנחנו נעזוב אותו עוד בגרם המדרגות המובילות ליציאה מהפארק ונסיים בשפך הנחל בחוף הים.
 
 הגשר החדש בנחל חדרה בית המשאבות של חפציבה


מעניין לדעת

נחל חדרה זורם לאורך כ- 50 ק"מ דרך מישור החוף, ונשפך לים מצפון לגבעת אולגה. הנחל סבל לאורך שנים מהזנחה וזיהום עקב פיתוח עירוני מואץ והפך למפגע אקולוגי. בשנת 1982 לאחר בניית תחנת הכוח "מאור דוד" (לימים "אורות רבין") הוחלט לשקם את חלקו המערבי של הנחל, מכביש החוף עד לים, ולהפוך אותו לפארק. ליוזמה חברו חברת החשמל (אחראית גם לשיפוץ חוות חפצי-בה), הקרן הקיימת לישראל, רשות הטבע והגנים ועריית חדרה.

חוות חפצי-בה הוקמה בשנת 1906. היא שימשה לגידול פירות הדר ופעלה עד מלחמת העולם הראשונה. חברת החשמל שיפצה את החווה ופתחה אותו לקהל הרחב בכל ימות השנה.
למעוניינים בסיור, מרכז המבקרים הפתוח בימים א'-ה' בתאום מראש בטלפון: 04-6348742/4
 
 קרטוגרפיה, צילום, כתיבה: מיכל לברטובסקי עיצוב גרפי: יותם פישביין

דרגת קושי: קל
סוג טיול: טיולי תוכן, טיולי משפחות
עונה מומלצת: אביב, סתיו, חורף, קיץ
כניסה לשמורה/לאתר: לא בתשלום
לרכישת מפת סימון שבילים
נק' התחלה: חניון חוות חפצי-בה
נק' סיום: שפך פארק נחל חדרה
אורך מסלול: קילומטר וחצי במישור
משך הטיול: שעה וחצי
הדרכה באזור: בי"ס שדה חוף הכרמל

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו