הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה


זהירות: צמחי הגינה והבית עלולים להפוך למפונקים


מים אינם תרופת פלא המאפשרת לגינה לשרוד את חודשי הקיץ החמים. יש לשאוף לשיפור כושר העמידות של הצמחים ולא להפוך אותם למכורים. ניתן לעבור את חודשי הקיץ בשלום על ידי הקניית הרגלים הדומים לאלה של צמחי הבר בטבע, שמרביתם אינם מקבלים מים בצורה מסודרת, ועם זאת עדיין נראים עמידים ויפים

מערכת פורטל החקלאות  27-05-2013

צילום: משתלות וונדי

רבים מאתנו נוהגים לפנק את הצמחים בעונת הקיץ במנות מים גדולות ותכופות, כדי שישרדו את החום הרב. ניתן לעבור את הקיץ גם אחרת, ולהשתמש בהרגלים של צמחי הבר בטבע, שבמרבית האזורים אינם מקבלים מים בצורה מסודרת, ועם זאת הם עדיין עמידים ויפים.

לדברי אלי סלע ממשתלות וונדי, די להשוות את כמות הצמחים שנרקבים בגינה ובבית כתוצאה מהשקיית יתר למצבם של צמחי הבר. ''מים הם לא תרופת פלא המאפשרת לגינה להתמודד עם עומס חום, יש לשאוף לשיפור כושר העמידות של הצמחים ולא להפוך אותם למכורים למים''.

התהליך מתחיל בבחירה בשיטת השקיה נכונה. השקיה בטפטוף היא שיטה גאונית שמשחררת מנות מים בקצב איטי, כך לצמח יש מספיק זמן לקלוט את המים לתוך השורשים. המים מחלחלים לעומק באיטיות ומעודדים אותו להעמיק את שורשיו, תהליך שתורם לחוזק פיזי ועמידות נגד רוחות ומזיקים. הצמחים, ובמיוחד העצים, מתרגלים במשך הזמן לחפש מים בתוך הקרקע.

» רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו אלינו לפייסבוק

לאחר שסידרנו את שיטת ההשקיה, אפשר להגדיל את המרווח בין מועדי ההשקיה, זאת במטרה להרגיל את הצמחים להתמודד עם הפסקות בין מנות המים. יש לעשות זאת בהדרגה ובסבלנות, כשבכל פעם המרווחים הופכים לגדולים יותר ויותר. אפשר להגיע במקרים מסוימים למרווח של עד שלושה שבועות, תוך חיסכון משמעותי בעלויות ההשקיה וחיזוק הצמחים. עם זאת, במשתלות וונדי ממליצים להתייעץ עם אנשי מקצוע כדי לא לגרום לנזקים.

דישון בקומפוסט טבעי עוזר לצמחים להאחז בקרקע בצורה טובה ולהתמודד עם החום לאורך זמן. הוא משנה את הרכב הקרקע באזור הצמח ומאפשר למי הטפטפות להגיע טוב יותר לשורשים. לכל סוג קרקע יש הרכב שונה ומכך גם כושר חדירת המים משתנה שאינו מבטיח ספיגה סדירה, לכן דישון הקרקע דואג שהאדמה בסביבת השורשים תירטב ותישטף מחומרים המזיקים למערכת השורשים.

כדי להנות מפריחות למרות עומס החום, מומלץ לשתול זני לויקופילום הפורחים גם בחום כסילברדו, שיחני קומפקטי, סאן חוזה וגרין קלאוד שנחשב לזן גבוה יחסית. סלע מוסיף שזנים אלו שהגיעו ממדבריות דרום-מערב טקסס ומניו מקסיקו חסכוניים מאוד במים, ירוקי עד ועמידים מאוד. שתילתם תכניס לגינה שפע של פריחה קייצית בגוונים משתנים של סגול, תכלת, ורוד וכחול בהתאם לזנים.

מידע והמלצות בנושאי גינון נוספים ניתן למצוא בסניפי משתלות וונדי באתר עולם הגן: www.olamhagan.co.il